تبلیغات
مرکز تخصصی مدیریت دانش - فرهنگ و نقش آن در مدیریت دانش - 2
  فرهنگ و نقش آن در مدیریت دانش - 2 | عمومی . پایان نامه . کتاب .


فرهنگ و نقش آن در مدیریت دانش - 2

نخست توضیحی در باب نکته ای که قبلا به آن اشاره شد: "فرهنگ سازی واژه ای غلط است!". در هر سازمان و محفلی به کرات این واژه را می شنویم، اما فرهنگ ساختنی نیست، فرهنگ قابل تغییر و تحول است. به نظر می رسد "تحول فرهنگی" جایگزین مناسبی برای "فرهنگ سازی" است.
برای شروع مطالعه در زمینه فرهنگ در مدیریت دانش، می بایست به درک مفهوم واقعی فرهنگ پرداخت. متاسفانه به مقوله فرهنگ، مهمترین عنصر مورد توجه در کسب موفقیت در مدیریت دانش، آنچنان که باید و شاید پرداخته نمی شود و نگرش سطحی و به عبارتی دست کم گرفتن فرهنگ به خوبی قابل مشاهده است. مشاوری که برای مدت کوتاهی از خارج سازمان و بدون شناخت شرایط سازمان مورد نظر به دنبال اجرای مدیریت دانش است، مطمئنا نتیجه مثبت و استواری دریافت نخواهد کرد.

بزرگترین مشکل همان ساده انگاری فرهنگ است. فرهنگ امری نیست که تنها با آموزش های دوره ای، توزیع کتاب و نشریه در میان کارمندان تغییر یابد. دکتر ادگار شاین
، استاد دانشگاه MIT و از صاحبنظران مطرح این حوزه، در این باره می گویند:

بزرگترین خطر برای درک فرهنگ بسنده کردن به تعاریفی چون شیوه کار و بار روزمره، راه و روش بنگاه، حال و هوای بنگاه، ارزش های بنیادین بنگاه و ... است. ایشان فرهنگ را در چند پرده تو در تو تعریف کرده اند: 1. جلوه های ظاهری 2. ارزش های مورد حمایت 3. باور های مشترک نهفته.
جلوه های ظاهری، ساختار و فرآیند های آشکار سازمان است که از روی آن ها نمی توان قضاوت کرد. ارزش های مورد حمایت عبارت است از هدف ها، استراتژی ها و فلسفه ها. باورهای مشترک نهفته نیز پندار ها، تفکرات، برداشت ها و احساسات ناخودآگاه و مسلم فرض شده (سرچشمه نهایی ارزش ها و اعمال) است. ایشان همچنین می گویند: چیزی که واقعا جوهره فرهنگ را می سازد، باور های نهفته ای است که افراد مشترکا آموخته اند و رفتارهای روز مره خود را بر پایه آن تنظیم می کنند. اگر باورها (پرده سوم) را بفهمید به آسانی متوجه می شوید که چگونه جلوه های ظاهری (پرده اول) را بررسی کنید. اما عکس این کار خیلی دشوار است!

اگر باورها (پرده سوم) را بفهمید به آسانی متوجه می شوید که چگونه جلوه های ظاهری (پرده اول) را بررسی کنید. اما عکس این کار خیلی دشوار است!

دقیقا مشکل در همین نکته اشاره شده است. بدون این که به لایه سوم شناخت پیدا کنیم، به دنبال تغییر در فرهنگ سازمانی هستیم و فعالیت های فرهنگ سازی!! خود را ادامه می دهیم!
کتاب فرهنگ سازمانی آقای دکتر ادگار شاین یکی از منابع بسیار مناسب جهت درک فرهنگ  سازمانی است. ترجمه این کتاب توسط انتشارات فرا و به ترجمه خوب دکتر محجوب منتشر شده است. مطالعه این کتاب رو شدیدا توصیه می کنم.

پس بنابر این در گام نخست پروژه های مدیریت دانش، شناخت سازمان، می بایست به شناخت این لایه ها و درک دقیق لایه سوم آن پرداخته شود. خوب چگونه؟
مسئله بزرگتر در اینجا مطالعه و شناخت فرهنگ سازمانی است. یکی از مهمترین ابزار هایی که در این زمینه به کار بسته می شود، پرسشنامه است. ظاهرا که ابزاری مفید است. اینطور نیست؟

آقای دکتر ادگار شاین در فصل چهارم کتاب خود می گویند:
بیش تر مدیران اهل عدد و رقمند. این بخشی از فرهنگ مدیریت است. شاید بی درنگ می خواهید بدانید آیا شیوه ای برای نظر سنجی وجود دارد که با به کار گرفتن آن و نمره دادن به وجوه مورد نظر، فرهنگ سازمان خود را بسنجید؟ شیوه ها و پرسش نامه هایی برای نظر سنجی هست که ادعا می شود برای سنجش فرهنگ به کار می آید، اما در چارچوبی که من فرهنگ را در این جا شناسانده ام، اینها تنها می توانند بخشی از جلوه های ظاهری، پاره ای از ارزش های مورد حمایت و شاید یکی دو مورد از باور های نهفته را نشان دهند، اما نمی توانند آن باور های مشترک نهفته را که شاید برای سازمان شما مهم باشد، آشکار سازند. چرا چنین است؟ چرا با پرسش نامه نمی توان فرهنگ را سنجید؟ برای پاسخ این سوالات و راه حل های مناسب، به کتاب معرفی شده مراجعه کنید.

پرسشنامه به تنهایی ابزار مناسب برای شناخت فرهنگ سازمانی نیست!

در ادامه بحث فرهنگ و مدیریت دانش، پایان نامه ارشدی از دانشگاه Oregon امریکا رو پیشنهاد می کنم، با عنوان ارتباط بین مدیریت دانش و فرهنگ سازمانی. این فایل 75 صفحه ای، شامل 60 صفحه مطلب مفید است که می تواند سرنخ های خوبی برایتان داشته باشد. Bibliography این کار که در انتهای آن ذکر شده است، حاوی منابع بسیار قوی و کاربردی است. البته با توجه به تاریخ پایان نامه، منابع تا قبل از سال 2002 اند، ولی کتب و منابع قوی ای را در زمینه فرهنگ معرفی می کند.


نوشته شده توسط س. محمد جلالی در 1 دی 87، ساعت 11:09 ق.ظ
  مشاهده مطالب

صفحات:

تعداد کل صفحات: 0

بازگشت به صفحه اول

  30 مطلب آخر


Hirotaka Takeuchi and Ikujiro Nonaka - Video
همای دانش
Stanford University Courses, Online and Free: Spring 2012
مدیریت دانش، از حقیقت تا مُد سازمانی!
KM Papers Published in the International Conferences of the System Dynamics Society
Organizational Culture and Knowledge Management
فراخوان پایان نامه
IS KM dead?
تعریف دانش
پرسشنامه ابزاری در خدمت پژوهش یا هدف نهایی پژوهش؟
نظر سنجی یکسال گذشته در خصوص فعالیت های انجام شده مدیریت دانش در سازمان های ایرانی
Watson غولی که همه چیز می داند!
معرفی کتاب مدیریت جریان، یك نظریه فرآیندی از شركت دانش بنیان (مولفان: نوناكا، تویاما و هیراتا)
دانلود مقاله
مصاحبه با مدیر دانش کتابخانه Harvard Business School
تکاتی در باب ارسال مقالات
The 7th International Conference on Knowledge Management
Seven Types of Knowledge Loss in the Knowledge Capture Process
بررسی عوامل زمینه ساز مدیریت دانش در سازمان آموزش و پرورش استان بوشهر
آشنایی با یکی از معروف ترین نویسندگان مدیریت دانش
چالش‌های فراروی آینده مدیریت دانش در ایران
10 اشتباه بزرگ، رایج و شدیدا ایرانی... در مدیریت دانش!
نظر سنجی یکسال گذشته در خصوص تمایل به تبادل دانش
SharePoint collaboration for Apple
طراحی یک Knowledge Center
سلام...!
تعطیلی موقت سایت...
برگزاری كارگاه آموزشی دروس آموخته شده در پایان هر پروژه
استراتژی‌های انتقال تجارب
یکپارچه‌سازی پروژه‌ها با کمک مدیریت دانش

 صفحه اول بلاگ  /  تماس با نویسنده


www.InsideKM.com
  Iranian Knowledge Management Center - Since 2006