Watson غولی که همه چیز می داند! | عمومی .


Jeopardy به عنوان یکی از پر طرفدار ترین مسابقات پازلی در امریکا، با روزی 9 میلیون تماشاگر از جمله مسابقاتی است که در ایران چندان شناخته شده نیست. در این مسابقه عبارتی به عنوان جواب از سوی مجری معروف برنامه Alex مطح می شود و سه شرکت کننده ی مسابقه سوال مربوط به جواب را طرح می کنند. این سوال می بایست کوتاه و سریع طرح شود. پیچیدگی آن در این است که بر حوزه ی خاصی تمرکز ندارد و جواب ها می توانند از علوم پزشکی و مهندسی باشند تا تاریخ و جغرافیا.

طی سه روز گذشته (2011 ,Feb 14–16) در این مسابقه آدم و ماشین به رقابت پرداختند. Watson ابر رایانه ی IBM است که در مقابل دو بازیگر دیگر، Ken Jennings و Brad Rutter قرار گرفت و با اختلاف امتیاز چشم گیری برنده مسابقه شد. Ken رکورد دار امتیاز Jeopardy و Brad برنده بیشترین جوایز این مسابقه است. دو جوان بسیار باهوش که خیلی می دانند! رفتار و سرعت پاسخگویی هر دو واقعا حیرت انگیز است. سومین مرحله این مسابقه که از اکثر شبکه های امریکایی پخش شد، چند ساعت پیش به اتمام رسید و IBM با افتخار برنده جایزه ی یک میلیون دلاری مسابقه شد. جایزه ای که ارزشش بیش از این هاست، اگر چه که همین مبلغ هم به دو موسسه خیره اهدا شد. ارزش این جایزه نه به خاطر مبلغ و نه به خاطر اهدای آن است، بلکه به خاطر دستاوردی عظیم در تاریخ کامپیوتر و هوش مصنوعی است.

Watson به عنوان هوشمند ترین کامپیوتر ساخته شده، از نود سرور IBM Power 750 تشکیل شده و 16 ترابایت رم دارد. هر سرور چهار CPU و هر CPU هشت هسته دارد. Watson که تا کنون به اینترنت متصل نشده در حدود یک میلیون جلد کتاب، اطلاعات در خود جا داده است. زمانی که سوالی از Watson پرسیده می شود، بیش از صد الگوریتم مختلف به صورت همزمان سوال را تحلیل و به دنبال جواب می گردند. در این حین الگوریتم دیگری جواب ها را رتبه دهی می کند و در نهایت جوابی که مطمئن ترین است انتخاب می شود. کل این فرآیند در کسری از ثانیه اتفاق می افتد. Watson قابلیتی فرا تر از موتور های جستجو داشته و قابلیت تحلیل و به عبارتی فکر کردن دارد. موتور های جستجو در واقع تنها از داده های موجود خود مواردی که به کلمات مورد نظر شما نزدیک تر اند را لیست می کنند. 

در این مسابقه، مهمترین برگ برنده ی Watson سرعت بسیار بالای آن بود. در دور سوم مسابقه، در بسیاری از سوالات Ken دکمه ی اعلام را فشار می داد ولی Watson قبل از او این کار را کرده بود! همچنین دقت بسیار بالای آن چشم گیر بود. در طول مسابقه نموداری برای تماشاچیان نمایش داده می شد که درصد اطمینان Watson به جوابش را نمایان می کرد. در اکثر مورادی را که مطمئن بود (درصد بالا و نمودار سبز) برنده می شد و غلط هایش در میان مواردی بودند که اطمینان زیادی نداشت (درصد کم و نمودار قرمز). البته سوال غلط Watson برای جوابی سخت که در خصوص فرودگاهی در امریکا بود، قابل توجه بود و نشان از عدم کمال Watson داشت. سوال Watson این گونه مطرح شد: What is Toronto که در واقع Chicago مد نظر بود. اشتباه Watson از این که شهری کانادایی را عنوان کرد کمی غافل گیر کننده بود، البته با این وجود که اعلام به مطمئن نبودن خود کرده بود. به هر حال این مورد در کنار پاسخ های زیادی که با اطمینان زیاد و به طور صحیح داده بود بسیار کمرنگ بود.

تیم پژوهشی IBM که با موفقیت نتیجه چند ساله ی خود را امشب گرفتند، به دنبال تجاری سازی محصول ارزشمندشان هستند. در جایی که نیاز به تصمیم گیری سریع و با دقت بالا وجود دارد، حضور غولی سریع و دقیق به عنوان دستیار دانشی امری حیاتی محسوب می شود. صنایع پیشرفته، شرکت های حمل و نقل، مراکز نظامی و ده ها موارد دیگر که سالها در آرزوی همچین محصولی بودند، می توانند امید به آینده ای نه چندان دور داشته باشند.


نوشته شده توسط س. محمد جلالی در 27 بهمن 89، ساعت 10:49 ب.ظ
  مشاهده مطالب

صفحات:

تعداد کل صفحات: 0

بازگشت به صفحه اول

  30 مطلب آخر


Hirotaka Takeuchi and Ikujiro Nonaka - Video
همای دانش
Stanford University Courses, Online and Free: Spring 2012
مدیریت دانش، از حقیقت تا مُد سازمانی!
KM Papers Published in the International Conferences of the System Dynamics Society
Organizational Culture and Knowledge Management
فراخوان پایان نامه
IS KM dead?
تعریف دانش
پرسشنامه ابزاری در خدمت پژوهش یا هدف نهایی پژوهش؟
نظر سنجی یکسال گذشته در خصوص فعالیت های انجام شده مدیریت دانش در سازمان های ایرانی
Watson غولی که همه چیز می داند!
معرفی کتاب مدیریت جریان، یك نظریه فرآیندی از شركت دانش بنیان (مولفان: نوناكا، تویاما و هیراتا)
دانلود مقاله
مصاحبه با مدیر دانش کتابخانه Harvard Business School
تکاتی در باب ارسال مقالات
The 7th International Conference on Knowledge Management
Seven Types of Knowledge Loss in the Knowledge Capture Process
بررسی عوامل زمینه ساز مدیریت دانش در سازمان آموزش و پرورش استان بوشهر
آشنایی با یکی از معروف ترین نویسندگان مدیریت دانش
چالش‌های فراروی آینده مدیریت دانش در ایران
10 اشتباه بزرگ، رایج و شدیدا ایرانی... در مدیریت دانش!
نظر سنجی یکسال گذشته در خصوص تمایل به تبادل دانش
SharePoint collaboration for Apple
طراحی یک Knowledge Center
سلام...!
تعطیلی موقت سایت...
برگزاری كارگاه آموزشی دروس آموخته شده در پایان هر پروژه
استراتژی‌های انتقال تجارب
یکپارچه‌سازی پروژه‌ها با کمک مدیریت دانش

 صفحه اول بلاگ  /  تماس با نویسنده


www.InsideKM.com
  Iranian Knowledge Management Center - Since 2006  

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات