معرفی کتاب مدیریت جریان، یك نظریه فرآیندی از شركت دانش بنیان (مولفان: نوناكا، تویاما و هیراتا) | کتاب .


نوناكا آنقدر نامِ آشنایی در عرصه مدیریت دانش و بلكه علم مدیریت نوین هست كه علاقمندان به حوزه مدیریت دانش را وادار كند نگاهی به كتاب نسبتا جدید او بیاندازند. این كتاب توسط نوناكا و چند نویسنده دیگر از نقاط مختلف دنیا نوشته شده و با توجه به تشریح چندین نمونه مطالعه موردی از شركت های مختلف، وجهه بین المللی نیز به خود گرفته است.
همانطور كه از نام كتاب بر می آید مفهوم "جریان" یا "فرآیند" در این كتاب نقش محوری دارد و به اشكال مختلفی مانند فرآیندهای كسب و كار، فرآیندهای مدیریتی، و فرآیندهای دانشی طرح شده است. واژه فرآیند، مفهموم دینامیك بودن را در خود جای داده است. پویاییِ فرآیندِ خلق دانش در نوشته های قبلی نوناكا خصوصا مدل معروف SECI (چرخه تبادلات انواع دانش فردی و جمعی و ضمنی و صریح به یكدیگر) نیز مورد توجه بوده است. كتاب از نه فصل تشكیل شده است، سه فصل اول به طرح مبانی اختصاص دارد، سپس در پنج فصل مطالعات موردی تشریح می شود و نهایتا در یك فصل مختصر جمع بندی و نتیجه گیری ارائه شده است.
درفصل یك كتاب ابعاد فلسفی مورد نیاز خصوصا ویژگی های فلسفی "دانش" به عنوان محور توسعه در دنیای امروز بیان شده است. در نگرش منبع- بنیان  (2) كه پیش از این نگرش غالب بر استراتژی شركت ها و سازمان ها بود، دانش در كنار سایر منابعِ خلق ارزش مورد توجه بود، اما در اقتصاد دانش محور عصر حاضر، دانش اهمیتی به مراتب بیشتر از سایر  منابع داراست و به همین سبب موضوعِ بسیاری تحقیقات و برنامه ریزی ها قرار گرفته است. یكی از تمایزات مهم این كتاب پذیرش صریح نگاه فرآیندی است، یكی از پیامدهای این دیدگاه این است كه دانش تنها به دانستن و دانسته ها محدود نیست بلكه دانستن همواره بر محیط پیرامون خود تاثیر می گذارد و از آن تاثیر می پذیرد (مفهوم پویایی خلق دانش).
در فصل دو و سه نیز به مبانی نظری پرداخته می شود. مدل SECI یا مدل حلقوی دانش امروزه كاملا شناخته شده است و شاید بیشترین ارجاعات در حوزه تحقیقات مدیریت دانش به این مدل داده شده باشد. مفهومی كه در این كتاب به مدل حلقوی افزوده شده است مفهوم فرونسیس (3)  یا همان خرد عملی است. خرد عملی یا خرد مبتنی بر تجربه اولین بار توسط ارسطو از سایر انواع دانش متمایز شد. در این كتاب، مفهوم خرد عملی به شیوه رهبری سازمان ها نیز متصل شده است و از نوعی از رهبری سخن به میان آمده كه مهارت بارور كردن خرد عملی را در میان خود كارمندان داراست.
پنج فصلی كه به معرفی مطالعات موردی می پردازد هریك حاوی دو موردكاوی اصلی است كه با دقت و بطور كامل تشریح شده است. هریك از این فصل ها یك زمینه غالب دارد: ارزش ها، ba ( محیط و فضای خلق دانش)، گفتگو، دارایی های دانشی دینامیك و رهبری.
در فصل آخر نویسنده كتاب را اینطور خلاصه می كند " اولین قدم در جهت ساختن یك نظریه دانش-بنیان برای شركت ها از یك منظر فرآیندی". مسلما این كتاب نمی تواند یك راهنمای قدم به قدم برای تبدیل شركت ها به شركت های دانش بنیان باشد، اما در این جهت نكات راهگشایی بیان می كند. شاید بتوان پیام كلی كتاب را اینگونه بیان كرد كه مدیریت در دنیایی كه تغییرات بعضا پیش بینی ناپذیر جزء ثابتی از ان شده است نیازمند چشم انداز، گفتگو  و رهبری است و همه كاركنان سازمان باید در آن درگیر شوند. خلق دانش برای همه سازمان ها حیاتی است و سازمان ها باید با وسواس محقق شدن آن را تحت نظر داشته باشند.
در پایان خواند این كتاب به همه علاقمندان مدیریت دانش خصوصا در سطوح استراتژیك توصیه می شود. البته لازم به ذكر است این كتاب به زبان انگلیسی توسط انتشارات Palgrave در سال 2008 منشر شده و تا كنون نگارنده ترجمه فارسی از این كتاب مشاهده ندیده است. فایل Pdf این كتاب را نیز مانند خیلی كتاب های دیگر می توانید به آسانی (!!) از طریق سایت هایی مثل Gigapedia دریافت كنید.


(1) Managing Flow, A Process Theory of the Knowledge-Based Firm by Nonaka, Ryoko, Toyama and Hirata
(2) Resource Based
(3) Phronesis


منبع: همای دانش، شماره 2، دی ماه ١٣٨٩، معرفی کتاب: مهندس امیر ذاکری

نوشته شده توسط س. محمد جلالی در 19 بهمن 89، ساعت 12:05 ق.ظ
  مشاهده مطالب

صفحات:

تعداد کل صفحات: 0

بازگشت به صفحه اول

  30 مطلب آخر


Hirotaka Takeuchi and Ikujiro Nonaka - Video
همای دانش
Stanford University Courses, Online and Free: Spring 2012
مدیریت دانش، از حقیقت تا مُد سازمانی!
KM Papers Published in the International Conferences of the System Dynamics Society
Organizational Culture and Knowledge Management
فراخوان پایان نامه
IS KM dead?
تعریف دانش
پرسشنامه ابزاری در خدمت پژوهش یا هدف نهایی پژوهش؟
نظر سنجی یکسال گذشته در خصوص فعالیت های انجام شده مدیریت دانش در سازمان های ایرانی
Watson غولی که همه چیز می داند!
معرفی کتاب مدیریت جریان، یك نظریه فرآیندی از شركت دانش بنیان (مولفان: نوناكا، تویاما و هیراتا)
دانلود مقاله
مصاحبه با مدیر دانش کتابخانه Harvard Business School
تکاتی در باب ارسال مقالات
The 7th International Conference on Knowledge Management
Seven Types of Knowledge Loss in the Knowledge Capture Process
بررسی عوامل زمینه ساز مدیریت دانش در سازمان آموزش و پرورش استان بوشهر
آشنایی با یکی از معروف ترین نویسندگان مدیریت دانش
چالش‌های فراروی آینده مدیریت دانش در ایران
10 اشتباه بزرگ، رایج و شدیدا ایرانی... در مدیریت دانش!
نظر سنجی یکسال گذشته در خصوص تمایل به تبادل دانش
SharePoint collaboration for Apple
طراحی یک Knowledge Center
سلام...!
تعطیلی موقت سایت...
برگزاری كارگاه آموزشی دروس آموخته شده در پایان هر پروژه
استراتژی‌های انتقال تجارب
یکپارچه‌سازی پروژه‌ها با کمک مدیریت دانش

 صفحه اول بلاگ  /  تماس با نویسنده


www.InsideKM.com
  Iranian Knowledge Management Center - Since 2006  

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic